Thu11232017

Last updateTue, 11 Jul 2017 6pm

Njoftime:
Back You are here: Home Federata Federata Shteterore E Shahut Historiku i Shahut ne Shqiperi

Historiku i Shahut ne Shqiperi

 

“Kampionati Kombëtar Shqiptar I shahut starton në vitin 1933 - vit kur u themelua Federata Shqiptare e Shahut dhe Xhafer Caushi,I Elbasanit, e fitoi atë. Trembëdhjetë vjet më vonë u mbajt edicioni i dytë, fituar nga Gaspër Shoshi (17 Nentori) dhe debutimi në arenën ndërkombëtare u zhvillua në Kampionatin Ballkanik të Beogradit (gusht 1946). Rishtarja Kombëtare Shqiptare mori rezultate modeste dhe vetëm dy barazime te mara nga Ahmet Gashi dhe Sotir Qiriaku kundër Bederev bullgare dhe  Yuri Toshev (kampion i Bullgarisë në vitin 1942 dhe 1947).

Në vitin 1953 FShSh hyri  në FIDE ( "Fédération Internationale des Échecs ') dhe nga 24 Maji deri më 26 Qershor te vitit te ardhshem, Bujar Hoxha mori katër barazime në turneun zonal në Pragë dhe Marianske Lazne (atëherë Çekosllovakia) të vlefshme për Kampionatin individual Botëror 1954-57, kundër: GM Gideon Stahlberg (kampioni  suedez në vitin 1927, 1932 dhe 1939), Victor Ciocâltea (kampioni I Rumanisë në 1952, 1959, 1961, 1969, 1970, 1971, 1975 dhe 1979; me vone MI 1957  dhe GM-1978), Eigil Pedersen (kampion I Danimarkes në 1951, 1953 dhe 1961) dhe Hugo Ilmari Solin (Finlandë 1945 kampion).

Në vitin 1956 perseri Bujar  Hoxha, 'ex aequo "( I barabarte) me Eqrem Koncin, ka fituar Turneun Ndërkombëtar të Tiranës, dhe fitorja e tij kundër sovjetikut  Abramov ishte e para e një shqiptari në arenën ndërkombëtare.

Një rezultat prestigjioz ishte vendi i 15 në botë në Olimpiadën e  V – te Studentore të Varnës, në Korrik të vitit 1958,  fitoret  e bukura kundër Islandës (3-1), Irlandës (2.5 deri 1.5), Suedise (2.5 në 1, 5) dhe një barazim madhështor kundër Polonisë (2-2); Teodor Siliqi arriti 6pike në tavolinën nr 4. Por ndeshja më e bujshme është luajtur nga Ylvi Pustina, i cili detyroi të barazonte Mjeshtrin Ndërkombëtar (ne atë kohë GM amerikan me origjinë italiane), Ëilliam James Lombardia, ish Kampion zyrtar I botes  per te rinj,  (titullin e fitoi në vitin 1957). Lombardia  u terhoq nga shahu,  për t'u bërë një prift katolik.

Në Turneun e II Ndërkombëtar në Tiranë (Dhjetor 1959) arritjet me të mira  lidhen me  barazimin e Esat Durakut me hungarezin Jeno Bán (më vonë autori i librit të famshëm " A Vegjatekok Taktikaja”, Corvina- Budapest, në vitin 1963, përkthyer në anglisht: " Taktika e mbylljeve", “simbolet  descriptive” në anglisht,  Dover, 1997). Në janar 1960, ekipi kombëtar fitoi medaljen e tij të parë në Kampionatin Studentor të Ballkanit dhe  atë të Vendeve të Adriatikut në Bukuresht, duke u renditur I treti pas fitores sensacionale ndaj ekipit kampion të studentëve në  botë të  Bullgarisë me rezultatin  2.5 me 0.5 (Pustina-Bogdanov 1 -0, Konci-Zankov 1 -0 dhe Duraku-Stefanov 0.5 me 0.5). Esat Duraku, i vetmi shahist shqiptar i pamposhtur, fitoi medaljen e argjendtë në tavolinën. Nr 2, ndërsa Ylvi Pustina dhe Eqrem Konci, bronxin, përkatësisht në tavolinat 1 dhe 3.

Nga 5 deri në 25 gusht të të njëjtit vit, ne turneun individual para-olimpik në Varna, me tre fitore dhe shumë barazime, Ylvi Pustina fitoi çmimin e veçantë për numrin më të madh të pikave të fituara kundër fituesve të turnout, duke mundur MI Nikola Bochev Padevsky (Kampion I  Bullgarisë në vitin 1954, 1955, 1962 dhe 1964,  e më pas GM-1964) dhe barazuar  me sovjetikun Nikolaj Krogius (më vonë MI-1963 GM-1964, trajneri I  ardhshëm i kampionit botëror 1969-1972, Boris Spassky Vasil'evich).

Shtypi ndërkombëtar vlerësoi arritjen e madhe shahistike të Pustinës. Në këtë turne shahisti shqiptar mundi  dhe MI Oleg Nikolaev Neikirkh (kampion I  Bullgarisë në vitin 1937, 1938, 1940, 1943, 1948, 1953 dhe 1957) dhe MI A. Zdravko Milev (kampioni Bullgar 1952, 1960 dhe 1961); Ai barazoi me GM Petar Trifunoviç (kampion të Jugosllavisë në vitin 1945, 1946, 1947, 1952 dhe 1961) dhe me bullgarin  Emil Stefanov Karastoichev.

Giovani AmillotaDalle origini al gennaio 1960 “ Storia degli scacchi albanesi: parte I